top of page

Lubimy uczyć - lekcje z klasą 5e

Poznajemy drzewa

21 września odwiedziły nas Justynka z Olą i opowiadały o drzewach. Oglądaliśmy liście i owoce leśnych drzew, dowiedzieliśmy się do czego wykorzystywane są drzewa, a szczególnie lipa. To była pierwsza lekcja z cyklu "Lubimy uczyć" i bardzo nam się podobała.

Jak porozumiewają się zwierzęta?

28 września naszymi gośćmi była Ala i Lena, które wprowadziły nas w tajniki świata zwierząt, a także w ciekawy sposób podsumowały omawianą przez nas lekturę "Pięciopsiaczki". Ogromnie lubimy quizy!

Drewniane czary

5 października kolejną lekcję o drzewach przeprowadziły dla nas Justynka i Patrycja. Tym razem dowiedzieliśmy się, co zawdzięcza drzewom człowiek. Bardzo dużo!

Polska

12 października po raz pierwszy lekcję dla nas poprowadzili chłopcy - Mikołaj i Julek. Razem z nimi poszerzaliśmy i sprawdzaliśmy nasze wiadomości o Polsce. Przypomnieli nam, jakie mamy województwa, gdzie leżą góry, morze i jeziora. Dowiedzieliśmy się, że na Śniardwach jest 8 wysp, nad Wisłą leżą 44 miasta, a w Warszawie mieszkają aż 2 miliony ludzi...

Nasze zmysły

19 października dzięki Patrycji, Karolinie i Dominice poznawaliśmy do czego są zdolne nasze zmysły. Po bardzo ciekawej prezentacji dziewczynki zaprosiły nas do zgadywanek. Rozpoznawaliśmy warzywa i owoce za pomocą zmysłów dotyku i smaku, a także różne przyprawy po zapachu. Było pysznie i bardzo aromatycznie!

Kuchnia polska

26 października Hania, Ala i Lena zabrały nas w kulinarną podróż po Polsce. Lekcja rozpoczęła się od programu telewizyjnego, który specjalnie na tę okazję nagrała dla nas Lena. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, jak przygotować kluski śląskie. Potem dziewczynki opowiadały nam o innych polskich przysmakach, a na koniec mogliśmy posmakować oscypka i sękacza. Uwielbiamy lekcje z jedzeniem!

Święto Niepodległości

10 listopada Tymek i Łukasz opowiadali nam o tym, czym jest niepodległość, dlaczego jest ona tak ważna, jak to się stało, że Polska ją utraciła oraz kiedy i dzięki komu ją odzyskała. Historia to bardzo wciągający przedmiot. A potem jeszcze pomagali nam rozwiązywać krzyżówki o Polsce i dzięki nim sprawa okazała się wyjątkowo prosta.

Dlaczego wieje wiatr?

16 listopada Tosia i Hania wprowadziły nas w tajniki wiatru i pogody. Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje wiatru, z której strony wieje, co to jest skala Beauforta i komu najbardziej służy (żeglarzom) oraz do czego wiatr jest wykorzystywany. Już nam się chyba nie pomyli bryza z halnym, czy huragan z zefirem...

Po co ludziom muzyka?

16 listopada odwiedzili nas także Kacper z Maćkiem. Najpierw opowiedzieli nam o gitarach: klasycznej, akustycznej i elektrycznej. Pokazali nam prawdziwe instrumenty, a następnie zagrali dla nas mini koncert. Obaj chłopcy doskonale sobie radzą z gitarą elektryczną.

Światło i cień

23 listopada przyszła do nas Ala razem z Dominiką i poprowadziły lekcję o świetle i cieniu. Oprócz profesjonalnej prezentacji pokazały nam też różne zagadki wykorzystujące złudzenia optyczne - ogromnie nam się to podobało!

Andrzejki

30 listopada  Justynka, Karolina i Dominika urządziły dla nas andrzejkowy wieczór. Śmiechom, piskom i żartom nie było końca, kiedy losowaliśmy imiona przyszłych żon i mężów, albo swoje przyszłe zawody. Dowiedzieliśmy się też kto pierwszy wyjdzie za mąż, kto będzie bogaty, kto zostanie podróżnikiem... Dziewczyny spisały się na medal!

Historia poczty

7 grudnia przyszły do nas Hania i Tosia  razem z Julkiem i opowiadali o listach, adresatach, nadawcach, gołębiach pocztowych , znaczkach i filatelistyce... jednym słowem o poczcie i jej historii.

Święta Bożego Narodzenia

21 grudnia Ola i Dominika przeprowadziły dla nas lekcję o Świętach Bożego Narodzenia. Poznaliśmy nie tylko polskie tradycje, ale też zwyczaje świąteczne z innych krajów. Wiemy już, że nie wszędzie obchodzi się wigilię, że prezenty może przynieść też aniołek albo Dziadek Mróz, a kolęda to nie zawsze była piosenką. Ogromnie to wszystko było ciekawe.

Cztery pory roku

4 stycznia razem z Emilką i Alą powtórzyliśmy wiadomości o czterech porach roku. Dziewczynki przypomniały nam,jakie są charakterystyczne święta dla wiosny, lata, jesieni i zimy, kiedy która pora roku się zaczyna i jak zachowuje się przyroda. Nie zabrakło oczywiście quizu, a na koniec robiliśmy w grupach plakaty.

Dawno, dawno temu...

11 stycznia Julek i Mikołaj przenieśli nas w dawne czasy. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie cieci wiele lat temu. W prezentacji chłopców znalazły się takie ciekawostki jak plan lekcji z 1836 roku, zabawy w toczenie kółka i w gumę. Dowiedzieliśmy się kim była bona i jakie cuda można było kupić na jarmarku. Na koniec graliśmy w zielone - wygraliśmy wszyscy!

Orkiestra

18 stycznia Kacper i Julek opowiadali nam o orkiestrze: o tym jakie instrumenty wchodzą w jej skład, jak się dzielą, jak nazywają się poszczególne ich części. Kto by pomyślał, że "zwykły bęben"  może mieć aż tyle nazw?

Świat pingwinów

1 lutego razem z Tosią i Hanią wyruszyliśmy na Antarktydę. Dziewczynki opowiedziały nam wiele ciekawostek o pingwinach i ich życiu, a także o różnorodności pingwinich gatunków. Na koniec był oczywiście quiz i okazało się, że potrafimy rozpoznać te miłe ptaki nie tylko po opisie, ale i z wyglądu.

Zdrowe odżywianie

15 marca Maks dokonał inauguracji i po raz pierwszy użył tablicy interaktywnej, którą od niedawna mamy w klasie. Dzięki Maksowi dowiedzieliśmy się, co powinniśmy jeść, aby być zdrowym. Jakie produkty są niezbędne do życia, a bez jakich spokojnie możemy się obejść. Co to są witaminy i gdzie je można znaleźć i dlaczego powstała piramida zdrowego żywienia.

29 marca razem z Tosią i Dominiką sprawdzaliśmy swoją wiedzę na temat książki "Doktor Dolittle i jego zwierzęta". Dziewczyny przygotowały dla nas test ze znajomości lektury oraz krzyżówkę, którą wspólnie rozwiązywaliśmy. Chętni do udzielania odpowiedzi byli wszyscy, a że książkę znamy bardzo dobrze, pomyłek nie było prawie wcale.

Doktor Dolittle i jego zwierzęta
Dzień Ziemi

19 kwietnia odwiedziła nas Emilka i dwie Ale. Najpierw opowiedziały nam o idei Dnia Ziemi, skąd się wziął i dlaczego ludzie wymyślili takie święto. A później razem z dziewczynkami robiliśmy to, o czym od dawna marzyliśmy i bez przerwy się pytaliśmy: "Kiedy wreszcie my?" - sadziliśmy roślinki! Było rewelacyjnie! Ciekawe co nam wyrośnie?

Pracowite mrówki

10 maja Hania i Ala opowiedziały nam wiele ciekawostek z życia mrówek. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda mrowisko, jakich zmysłów używają mrówki. Nie brakowało zagadek i quizów. Bardzo nam się podobała lekcja ze starszymi koleżankami.

SP nr 16

im. Tony Halika

w WARSZAWIE

bottom of page